Bezpłatny webinar dla nauczycieli języka polskiego jako obcego.
10.02.2025, poniedziałek, 19:00
prowadzenie: dr Michalina Rittner
Czas trwania spotkania: 1h
Każdy uczestnik spotkania otrzymuje imienny certyfikat. Uwaga! Certyfikat wystawiany jest na dane wpisane w formularzu rejestracyjnym.
Certyfikat przesyłany jest w mailu po zakończeniu wydarzenia. Należy pobrać go samodzielnie, bezzwłocznie, po zakończeniu spotkania.
Przypadki stanowią jedno z wielu zagadnień gramatycznych, których opanowania wymaga się od osób uczących się języka polskiego jako obcego, niewątpliwie jednak jest to zadanie niełatwe zarówno dla samych studentów, jak i dla lektorów. Przypadki sprawiają trudność wszystkim kursantom - i tym znającym inne niż polski języki słowiańskie, i tym, którzy nimi nie władają, a błędy deklinacyjne zdarzają się nawet na wyższych poziomach zaawansowania. Co zatem robić, aby nauczanie-uczenie się tej części polskiego systemu gramatycznego było efektywne? Z pewnością warto zastanowić się nad tym, jakie techniki nauczania wykorzystać oraz jakie materiały dydaktyczne wybrać. Warto ponadto przypomnieć sobie podstawowe funkcje poszczególnych przypadków, a także zwrócić uwagę na proponowaną przez lingwistów typologię języków. Przyjrzenie się tym właśnie zagadnieniom może bowiem pomóc uczyć (się) przyjemniej i skuteczniej.
Michalina Rittner – doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, lektor języka polskiego jako obcego. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od ponad 15 lat prowadzi zajęcia dla cudzoziemców, zarówno z języka polskiego ogólnego, jak i specjalistycznego (historia sztuki i kultury, słownictwo architektoniczne) na wszystkich poziomach zaawansowania językowego. Posiada także doświadczenie w zakresie nauczania poprawności językowej Polaków – przede wszystkim studentów kierunków filologicznych, w tym o specjalności tłumaczeniowej. Jest autorką ćwiczeń udostępnianych w Strefie Nauczyciela prowadzonej przez Wydawnictwo Prolog. W 2021 r. opublikowała podręcznik dla obcokrajowców pt. Sztuka bez granic. Interesuje się zagadnieniami gramatycznymi i semantycznymi oraz zarządzaniem w edukacji, zwłaszcza w odniesieniu do szkół językowych. |