Świętujemy trzydziestolecie Prologu

07-05-2024

     W tym roku świętujemy 30 lat istnienia PROLOGu - trzy dekady pasji i zaangażowania w nauczanie języka polskiego i tworzenia materiałów służących uczeniu się i nauczaniu JPJO.

     Trzydzieści lat temu, w 1994 roku, języka polskiego uczyły się głównie osoby z pochodzeniem polskim  i stosunkowo niewielu pasjonatów, dla których uczenie się naszego języka miało posmak nowości, wyzwania i odkrywania nowych obszarów intelektualnych zainteresowań. W dużo mniejszym stopniu powodem były względy zawodowe, czy współpraca międzynarodowa. Te trendy w nowym millenium zaczęły się zmieniać i coraz częściej obserwowaliśmy zmiany w profilu uczących się języka.

     W  PROLOGu zawsze na bieżąco byliśmy z najnowszymi trendami w nauczaniu języków obcych, a nawet twórczo rozwijaliśmy pewne aspekty podejścia komunikacyjnego, ale sami również doświadczaliśmy braku odpowiednich podręczników kursowych i materiałów dodatkowych do uczenia się i nowoczesnego nauczania JPJO.

     Z tej potrzeby i braku na rynku powstało wydawnictwo - PROLOG Publishing, którego zespół dogłębnie znał specyfikę nauczania języków obcych, we wszystkich jego płaszczyznach. Dokładnie wiedzieliśmy jakiego typu materiałów potrzebuje zarówno nauczyciel, odczuwający ewidentne braki w tym zakresie, jak i kursant, dla którego nauka języka polskiego powinna być przyjemnością.

     Efektem kilkuletniej, wielowymiarowej pracy całego zespołu była seria „HURRA!!!”, która stanowiła przełom w nauczaniu JPJO. Była to pierwsza na rynku seria z prawdziwego zdarzenia, z pełnym zestawem komponentów (podręcznika studenta, zeszytu ćwiczeń, podręcznika nauczyciela), która prowadziła do Egzaminu Certyfikatowego z języka polskiego jako obcego na poziomie B1. Nauczyciele, którzy do tej pory wkładali ogromny wysiłek w przygotowywanie lekcji, zyskali narzędzie, ogromnie ułatwiające im pracę, a kursanci zaczęli zupełnie inaczej podchodzić do nauki języka polskiego. Uczyli się naszego języka z większą przyjemnością i… łatwością, bowiem intencjonalnie i konsekwentnie odżegnujemy się od akcentowania mozołu i trudu w uczeniu się i nauczaniu polskiego. Dziś seria funkcjonuje w Nowej Edycji, poszerzonej o wiele nowych komponentów, w tym o filmy w aplikacji Prolog Augmented App.

     W ostatnich latach w PROLOGu powstało naprawdę wiele bardzo przydatnych materiałów do uczenia się języka. W ubiegłym roku, po latach solidnych przygotowań, w serii „Polski w ćwiczeniach” ukazała się „Gramatyka polska”, wcześniej w tej serii powstały również „Ortografia” i „Słownictwo” oraz dwa podręczniki „Mówię po polsku”, przygotowujące do egzaminów certyfikatowych z tejże sprawności. Dobrze znana jest chociażby seria „Testuj swój polski”, z której „Słownictwo” i „Gramatyka”, w sposób ćwiczeniowy znakomicie uzupełniają program wyznaczony przez „PO POLSKU 1 i PO POLSKU 2” z serii „HURRA!!!”. W przygotowaniu są już kolejne serie materiałów, tym razem dla dzieci i młodzieży, z których pierwsza – „Polski w szkole”, będzie dostępna już w bieżącym roku szkolnym.

     Materiały PROLOG Publishing pozwalają szerokiemu kręgowi kursantów (nasze podręczniki trafiają do 38 krajów) na kompleksowe wsparcie w poznawaniu języka polskiego. PROLOG Publishing zapewnia materiały, dzięki którym uczenie się języka polskiego  w sposób skuteczny i przyjemny jest możliwe wszędzie, gdziekolwiek język polski jest nauczany. Znając wyzwania, z jakimi mierzą się nauczyciele JPJO, zapewniamy im różnoraką pomoc, czy to szkoleniową, czy w postaci dodatkowych materiałów dostępnych w STREFIE NAUCZYCIELA.   

Dziś, patrząc wstecz, jesteśmy pełni wdzięczności za każdy dzień naszej drogi, za każdego kursanta, który powierzył nam swoją naukę, za każdego pracownika, który budował zespół i wkładał serce w rozwój PROLOGU, za każdego partnera, autora i nauczyciela, który nas wspierał.

     Dziękujemy Wam wszystkim za te 30 niezapomnianych lat i za to, że jesteście częścią naszej historii. Niech kolejne lata będą równie pełne pasji, radości i sukcesów w uczeniu i uczeniu się języka polskiego, jak te minione.

 

 

Dziękujemy   

Zespół PROLOG Publishing

Featured articles

Nowy podręcznik - Gramatyka polska w ćwiczeniach dla obcokrajowców

Nowy podręcznik - Gramatyka polska w ćwiczeniach dla obcokrajowców

30-05-2023
     Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że opanowanie podsystemu...
Strefa Nauczyciela - Jak to działa?

Strefa Nauczyciela - Jak to działa?

27-11-2020
Drodzy Nauczyciele, wraz z nową odsłoną serii HURRA utworzyliśmy STREFĘ...
Metody pracy z materiałami audio i video

Metody pracy z materiałami audio i video

06-09-2022
     Podręczniki w nowej edycji serii HURRA!!! na poziomie...