„Polski w szkole” - NOWOŚĆ - Podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego dla dzieci w wieku 7-10 lat

10-06-2024

      Z ogromną radością możemy Państwu oficjalnie zapowiedzieć zbliżającą się publikację nowej serii materiałów do nauczania dzieci języka polskiego jako obcego 

- POLSKI W SZKOLE.

     Nowe podręczniki zostały stworzone z myślą o nauczaniu dzieci w wieku 7-10 lat,  dopiero rozpoczynających swoją przygodę z systematyczną nauką języka polskiego, dla których język ten jest językiem obcym, językiem drugim lub językiem odziedziczonym. Seria wyróżnia się innowacyjnym podejściem i wysoką jakością materiałów. Książki i realizowane w nich treści przeznaczone są na poziom A1. Zadaniem serii „Polski w szkole” jest wprowadzenie najmłodszych uczniów do świata języka i kultury polskiej, a także poszerzenie ich kompetencji językowych w zakresie codziennej komunikacji, jak i języka edukacji szkolnej, aby mogli bez przeszkód uczyć się po polsku

Seria Polski w szkole
przygotowana została zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Ministra
Edukacji Narodowej
w sprawie dopuszczenia podręczników do użytku
szkolnego.

takich przedmiotów jak matematyka, przyroda czy muzyka.

     Autorkami podręczników są: dr hab. prof. UKEN Małgorzata Pamuła-Behrens, dr Anna Mikulska i mgr Justyna Wrona. Materiały powstały we współpracy z redakcją Wydawnictwa Prolog.

     Seria „Polski w szkole” składa się z trzech kluczowych komponentów:

  • Podręcznika ucznia, który jest głównym narzędziem do nauki dla uczniów, zawiera wiele interaktywnych zadań, gier i zabaw. 
  • Zeszytu ćwiczeń, za którego pomocą uczniowie mogą utrwalić swoją wiedzę i ćwiczyć nabyte umiejętności, poprzez wykonywanie zawartych w nich kreatywnych zadań.
  • Podręcznika nauczyciela, który jest nieodłącznym elementem pracy nauczyciela sięgającego po serię „Polski w szkole”. Zawiera scenariusze lekcji, poszerzone informacje dotyczące ćwiczeń z Podręcznika ucznia czy Zeszytu ćwiczeń, wskazówki dydaktyczne oraz dodatkowe pomysły na aktywne prowadzenie zajęć. Podręcznik nauczyciela daje również dostęp do Strefy Nauczyciela, która zawiera materiały do druku pomagające w prowadzeniu zajęć.

     Bohaterami, którzy towarzyszą uczniom i uczennicom w całym procesie nauki jest sympatyczne rodzeństwo Nowaków – Iga i Filip. Razem ze swoją rodziną, przyjaciółmi i ukochanymi zwierzętami wprowadzają dzieci w różne aspekty życia codziennego w Polsce, w domu i w szkole. Dzięki nim nauka polskiego staje się ciekawą przygodą, w trakcie której dzieci mogą identyfikować się z bohaterami, co dodatkowo motywuje do nauki.

     Starannie dobrane i bogate materiały w „Polski w szkole” zostały dobrane tak, aby nauka była nie tylko rozwijająca poznawczo, ale także przyjemna. Podręcznik ucznia zawiera wiele ilustracji, zdjęć, map i tabel tworzących barwny, angażujący świat, w którym żyją bohaterowie podręcznika. Te wizualne elementy pomagają dzieciom lepiej zrozumieć język polski.

     Seria obejmuje różne tematy życia codziennego, co pozwala uczniom i uczennicom nabyć praktyczne umiejętności językowe, które mogą wykorzystać w codziennej komunikacji. Autorki położyły nacisk na przygotowanie interaktywnych zadań pobudzających dziecięcą kreatywność, co jest kluczowe w nauce język obcego w młodszym wieku szkolnym. Przejrzystość materiałów pomaga dzieciom w skupieniu się na nauce i nie dekoncentruje.

     Przez 120 jednostek lekcyjnych uczniowie nabywają solidne podstawy językowe. Lekcje zaplanowane są tak, aby równomiernie rozwijać umiejętności czytania, słuchania, mówienia, rozmawiania i pisania, a także uczą jak się uczyć języka. Zawarte w serii pomysły na projekty czy gry i zabawy językowe są świetną okazją do sprawdzenia umiejętności językowych i komunikacyjnych dzieci, a także do pokazania, co już potrafią w języku polskim.

     „Polski w szkole” nie tylko uczy języka polskiego, ale również rozwija u dzieci świadomość i kompetencje interkulturowe oraz uczy emtapii i szacunku dla innych ludzi.

     „Polski w szkole” to nowoczesna seria, wprowadzająca młodych uczniów w świat języka polskiego jako obcego w sposób angażujący i efektywny. Dzięki przemyślanej, przejrzystej strukturze nauka staje się prawdziwą przyjemnością!

 

Planowany termin dostępności podręczników w dystrybucji - 29.07.2024 r.

Autorki serii „Polski w szkole”:

Małgorzata Pamuła-Behrens jest profesorką Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, specjalizującą się w edukacji oraz integracji osób z doświadczeniem migracji i uchodźctwa. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim na zagadnieniach glottodydaktycznych oraz problematyce związanej z akulturacją migrantów. Razem z prof. Martą Szymańską jest autorką koncepcji nauczania języka polskiego jako języka edukacji szkolnej Metoda JES-PL (www.metodajes.pl). Od lat wspiera nauczycieli i nauczycielki w procesie doskonalenia zawodowego. Małgorzata Pamuła-Behrens jest także członkinią jury European Language Label. Jest autorką licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu glottodydaktyki.

 

Anna Mikulska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, certyfikowanym nauczycielem języka polskiego jako obcego / drugiego oraz języka angielskiego (CELTA). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywała między innymi w Londynie i w Nowym Jorku. Autorka kilkunastu publikacji naukowych w zakresie nauczania języka polskiego i drugiego ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji. W ramach swojej pracy uczy, prowadzi warsztaty i szkolenia dla nauczycieli a także przygotowuje materiały edukacyjne w zakresie nauczania obu języków. Obecnie mieszka w Paryżu, gdzie kontynuuje działalność naukową i zawodową.

 

Justyna Wrona jest językoznawcą, pedagogiem, logopedą ze specjalizacją glottodydaktyczną.
Posiada doświadczenie w nauczaniu polszczyzny dzieci, studentów i dorosłych obcokrajowców. Specjalizuje się w pracy z dziećmi dwujęzycznymi. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej, przybliżając studentom specyfikę pracy z dziećmi z doświadczeniem migracji. Jest zaangażowana w projekty promujące język polski jako obcy i nauczanie języka polskiego jako obcego / drugiego / języka edukacji szkolnej. W badaniach naukowych koncentruje się na  dwujęzyczności, a szczególnie na diagnozie i rozwijaniu kompetencji językowych dzieci z doświadczeniem migracji uczących się języka polskiego jako drugiego.

Featured articles

Strefa Nauczyciela - Jak to działa?

Strefa Nauczyciela - Jak to działa?

27-11-2020
Drodzy Nauczyciele, wraz z nową odsłoną serii HURRA utworzyliśmy STREFĘ...
Dziecko z doświadczeniem migracji w przedszkolu. Prawne możliwości wsparcia rozwoju językowego i metodyka pracy z pakietem edukacyjnym "Gwiazdka z nieba".

Dziecko z doświadczeniem migracji w przedszkolu. Prawne możliwości wsparcia rozwoju językowego i metodyka pracy z pakietem edukacyjnym "Gwiazdka z nieba".

22-06-2019
Obecność dzieci z doświadczeniem migracji w polskim przedszkolu nie...
Świętujemy trzydziestolecie Prologu

Świętujemy trzydziestolecie Prologu

07-05-2024
     W tym roku świętujemy 30 lat istnienia PROLOGu - trzy...