Dziecko z doświadczeniem migracji w przedszkolu. Prawne możliwości wsparcia rozwoju językowego i metodyka pracy z pakietem edukacyjnym "Gwiazdka z nieba".

22-06-2019

Obecność dzieci z doświadczeniem migracji w polskim przedszkolu nie została zauważona w polskim prawie oświatowym. Dlatego też ważne jest, aby nauczyciele przedszkolni umieli skorzystać z tych prawnych możliwości wsparcia rozwoju językowego, które - choć nie zostały przygotowane z myślą o przedszkolaku niemówiącym po polsku - można wykorzystać. Dodatkową trudnością na tym etapie edukacji jest brak materiałów uwzględniających nieznajomość języka polskiego. Dlatego też podczas spotkania zaprezentujemy pakiet edukacyjny "Gwiazdka z nieba", wokół którego z powodzeniem zaprojektować można innowację pedagogiczną i wdrożyć ją w codziennej pracy w przedszkolu.

Formularz rejestracyjny: http://bit.ly/przedszkolemigr

 

Prowadząca:

Urszula Majcher-Legawiec - nauczyciel języka polskiego, literatury i kultury polskiej. Zajmuje się nauczaniem języka polskiego jako obcego i jako drugiego. Uczyła literatury, języka i kultury polskiej na uniwersytecie w Lizbonie (2007-2009), gdzie również założyła i prowadziła szkołę sobotnią dla dzieci pochodzenia polskiego. Współpracowała z brytyjską Saint Julian’s School w Carcavelos, przygotowując polskich uczniów do matury IB. W latach 2005-2016 pracowała w Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ i prowadziła zajęcia na kursach semestralnych, w ramach Programu Erasmus, w Szkole Letniej oraz zajęcia indywidualne w firmach międzynarodowych. Współorganizowała międzynarodowy obóz dla młodzieży "Lato Odkrywców". Jest autorką scenariuszy gier miejskich dla obcokrajowców oraz materiałów dydaktycznych publikowanych na platformie www.speakapps.eu, współautorką trzech podręczników do nauczania języka polskiego jako obcego/drugiego oraz materiałów dydaktycznych na platformie www.popolscepopolsku.edu.pl oraz www.fundacjareja.eu

Od dwóch jest doradcą metodycznym ds. wielokulturowości w Krakowie. Wspólnie z autorką pakietu edukacyjnego "Gwiazdka z nieba" Justyną Krztoń, opracowała innowację pedagogiczną dla przedszkoli, do których uczęszczają dzieci z doświadczeniem migracji.

Featured articles

Polski na start przedszkolny

Polski na start przedszkolny

29-05-2018
Wakacje z Gwiazdką z nieba i językiem polskim. Wakacyjne warsztaty...
Czerwony kapturek. Jak to brzmi w Twoim języku?  Little Red Riding Hood, Rotkäppchen, czy Червона шапочка?

Czerwony kapturek. Jak to brzmi w Twoim języku? Little Red Riding Hood, Rotkäppchen, czy Червона шапочка?

09-04-2019
Czy znasz imiona popularnych postaci bajkowych w języku polskim?
Czy obcokrajowcy uczą się jak dzieci?

Czy obcokrajowcy uczą się jak dzieci?

03-12-2019
Czy obcokrajowcy uczą się jak dzieci? Każdy nauczyciel języka polskiego...