Nowa Edycja HURRA!!! Po polsku 1 - od autorki

08-10-2020

     Drogie Koleżanki i Koledzy po fachu,

     z ogromną radością przyjęłam zaproszenie do pracy nad nową edycją serii Hurra!!! Na początku zadałam sobie pytanie, co wymaga poprawy, uzupełnienia lub zmiany, a co koniecznie powinno się zachować w „Po Polsku 1”. Szczególnie ważne wydało mi się uwzględnienie komentarzy lektorów uczących z tego podręcznika, z którymi miałam kontakt w trakcie prowadzonych przeze mnie szkoleń dydaktycznych. Sama „przeuczyłam” wiele razy cały podręcznik i rozmawiałam o nim ze studentami.

     Zarówno lektorzy, jak i studenci do atutów zaliczali skoncentrowanie materiału wokół celów komunikacyjnych, różnorodność ćwiczeń, zadania umożliwiające studentowi samodzielne odkrywanie reguł gramatycznych, ćwiczenia przygotowujące do autonomicznego uczenia się, konsekwentne wprowadzanie materiału leksykalnego, niestereotypowość, elementy kultury i realioznawstwa. Podkreślali, że dzięki temu podręcznik i cała seria są uniwersalne i można się z nich „dobrze” uczyć polskiego.

     Niektórzy wyrażali też różne potrzeby uzupełnień: więcej ćwiczeń gramatycznych, wprowadzających słownictwo oraz – co dla mnie ciekawe, ponieważ odchodzi się od tego w nowoczesnym nauczaniu –wprowadzenie list słownictwa. Ja zawsze powtarzałam swoim studentom, że takie listy powinni sobie tworzyć sami, bo to wspiera aktywne przyswajanie leksyki, zmusza do analizy, a poprzez uaktywnienie mózgu przy przepisywaniu, wspomaga zapamiętywanie słów. Niestety samo istnienie takich list słów nie powoduje, że się je zapamięta. Choć dla niektórych może być rzeczywiście elementem porządkującym proces uczenia się.

     Wydawnictwo zaproponowało zmienioną szatę graficzną, wymianę niektórych fotografii, co na początku, przyznam, obudziło mój sprzeciw, bo wydawało mi się niepotrzebne. Jednak teraz widzę, że zabieg ten w wielu miejscach polepszył czytelność podręcznika. Mam nadzieję, że dzięki tej odświeżonej grafice będzie się z nim jeszcze lepiej pracować.

     Wydawca zdecydował się także na dodanie do serii nagrań VIDEO, co osobiście uważam za hit tej nowej edycji. Niektóre scenki filmowe są przeniesieniem na ekran znanych z pierwszego wydania ćwiczeń na rozumienie ze słuchu, w innych lekcjach zaproponowałyśmy nowe teksty. Osobiście jestem bardzo zadowolona ze scenariuszy, które napisałam do lekcji o mieszkaniu, przeszłości, planach i urlopie oraz z prezentacji biografii Marii Skłodowskiej-Curie. Materiał VIDEO otwiera szerokie możliwości pracy na zajęciach i samodzielnej w domu. Można go wykorzystać zarówno w grupach uczących się z podręcznikiem „Po polsku 1”, ale także na wyższych poziomach np. do powtórek. Przykładowe nagrania można obejrzeć, klikając na link: https://www.youtube.com/watch?v=Ro_L3ZnwgNk&t=3s

     Bardzo ważna była dla mnie ścisła współpraca z Anetą Szymkiewicz - współautorką „Hurra!!! Po Polsku 1”, której tu przy okazji serdecznie dziękuję za wszystkie uwagi, komentarze i propozycje rozwiązań dydaktycznych. Nasza wymiana doświadczeń wpłynęła na indywidualne decyzje autorskie i ostateczny kształt publikacji. Obie bardzo cieszymy się, że po piętnastu latach od pierwszego wydania ukazuje się wznowienie naszego podręcznika. Mamy nadzieję, że nowa edycja się Państwu spodoba, a przede wszystkim, że sprawdzi się na Państwa zajęciach.

     Dziękuję bardzo Wydawcy za propozycję zamieszczenia tego wpisu. Przyznam, że to mój debiut w internecie. Tekst zbyt oficjalny? To może tak będzie bardziej blogowo:

     Wyszło nowe Hurra!!! Filmy boskie, aktorzy świetni, mega naturalni - próbka tu: https://www.youtube.com/watch?v=Ro_L3ZnwgNk&t=3s.
Tabele gram. lepsze i z przykładami, więcej ćwiczeń, teksty uaktualnione, dodane zdjęcia, no i nareszcie listy słów! Wszystko przetestowane. Full roboty, ale się opłacało. Na dole konkretniej info, co nowego, a co zostało.

     Co nowego:
     • nagrania video (aplikacja dla studentów i DVD w Podręczniku Nauczyciela)
     • uzupełnione i poszerzone tabele deklinacyjne z przykładami użycia w zdaniach
     • w Zeszycie Ćwiczeń listy najważniejszych słów i zwrotów na końcu każdej lekcji
     • dodatkowe ćwiczenia wprowadzające do lekcji o przeszłości i biografii
     • dodatkowe ćwiczenia gramatyczne
     • zaktualizowane teksty autentyczne
     • zdjęcia
     • szata graficzna
     • kolorowy Zeszyt Ćwiczeń


     Zostało:
     • podejście komunikacyjne
     • różne typy ćwiczeń dla różnych typów uczących się
     • ćwiczenia umożliwiające wykorzystanie domysłu w odkrywaniu reguł gramatycznych
     • teksty autentyczne lub stylizowane na autentyczne
     • teksty krajo- i realioznawcze
     • ćwiczenia umożliwiające uczenie się mimowolne
     • zdjęcia nośne dydaktycznie


Małgorzata Małolepsza, 7 października 2020 r.Małgorzata Małolepsza

- absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim (praca magisterska z zakresu psycholingwistyki); tam też ukończyła kurs przygotowawczy dla lektorów języka polskiego jako obcego. Prowadziła kursy na wszystkich poziomach zaawansowania, grupowe i specjalistyczne, uczyła dziennikarzy i dyplomatów. Współpracowała m.in. ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej UJ, Szkołą Języków Obcych PROLOG i GFPS Polska. Od 2004 roku lektorka języka polskiego w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Georga-Augusta w Getyndze. Współautorka serii „Hurra!!! Po polsku” i podręcznika „Polski w pracy”. Prowadzi szkolenia dydaktyczne. Ewaluatorka i konsultantka w projektach IDIAL i „Lingwistyczne i glottodydaktyczne aspekty niepełnej polsko-niemieckiej dwujęzyczności”. Od 2014 roku współpracuje z Polsko-Niemiecką Inicjatywą Rodzicielską Wspierania Dwujęzyczności we Frankfurcie nad Menem. Jej hobby to psychologia, muzyka, taniec, bieganie, film, współczesna literatura polska.

Polecane artykuły

Strefa Nauczyciela - Jak to działa?

Strefa Nauczyciela - Jak to działa?

27-11-2020
Drodzy Nauczyciele, wraz z nową odsłoną serii HURRA utworzyliśmy STREFĘ...
Pułapki językowe – handout dla uczniów – poziom A1

Pułapki językowe – handout dla uczniów – poziom A1

02-03-2020
  Drodzy, dzielni uczniowie! Chciałabym wam pomóc mówić po polsku w...
O trudnościach w nauczaniu języka polskiego jako obcego w grupach słowiańskich.

O trudnościach w nauczaniu języka polskiego jako obcego w grupach słowiańskich.

12-08-2021
     Nie ulega wątpliwości, że praca z grupami słowiańskimi i...