Słowniczek wakacyjny – jak mówić o wakacjach po polsku.

28-07-2020

Trwają wakacje, a to doskonała okazja do tego, aby zgromadzić najważniejsze słówka w jednym miejscu.

Oto moja propozycja. Przy okazji dowiecie się też więcej o Polsce! I o… gramatyce :)

Zaczynamy od… wody (N. wodawater). Bo woda latem (N. lato, „ono” – summer) jest najważniejsza! Lubimy być „nad wodą” – by the water.

Jezioro – kończy się na -e, więc jest „nijakie” („ono”, „to” jezioro). Jedziemy „nad jezioro”, jesteśmy (bywamy) „nad jeziorem”, a „znad jeziora” wracamy. W Polsce dużo jezior jest na Mazurach albo w Wielkopolsce. Jeziora piękne!

Rzeka – to „ona”, „pani” rzeka, bo ma -a. Chcecie odpocząć? Idźcie nad rzekę (dokąd = where… to) – albo spotkajcie się ze znajomymi nad rzeką (gdzie = where). Najdłuższa rzeka w Polsce to Wisła.

Staw – to takie małe jezioro. Ale to już „on”, „pan” staw; jest męski! Możemy jechać „nad staw”, a „nad stawem” być. Na staw mówimy też „akwen” – też „ten”, „pan” akwen.

Zalew – od jeziora różni się tym, że nie jest naturalny, ale sztuczny (man-made lake). To też „pan”, „ten” zalew. Odmienia się (conjugate) jak staw. Ładny zalew mamy w Polsce niedaleko Warszawy – to Zalew Zegrzyński.

Morze – kończy się na -e, więc jest tak samo „nijakie”, jak „jezioro” („ono”, „to” morze). Jedziemy „nad morze”, jesteśmy (bywamy) „nad morzem”, a „znad morza” wracamy (albo coś przywozimy). Możemy też „znad morza” pozdrawiać! W Polsce mamy tylko jedno morze (Morze Bałtyckie), ale na świecie mórz jest bardzo dużo.

 

Niektórzy wolą… góry (N Sg. góra – mountain), więc teraz o górach!

Góry – mówimy o nich w liczbie mnogiej (Plural) – to „te” góry, „one”. Jedna góra to „ona”. Na wakacje jedziemy „w góry”. „W górach” jest przyjemnie! W Polsce mamy kilka pasm górskich (N. pasmo górskie, „ono” – cordillera): Tatry, Sudety, Beskidy, Karkonosze i Bieszczady. Mamy też Góry Stołowe i Góry Świętokrzyskie (to łańcuch górski, „on” – mountain range). Góry mają szczyty (szczyt, „on” – mountain top). Najwyższy szczyt w Polsce to Rysy (w Tatrach ß Tatry)

A mniejsze góry to… skały (N. skała, „ona” – rock) albo skałki (N. skałka, „ona” – spur). W Polsce mamy np. Błędne Skały (są w Górach Stołowych).

Niewielkie wzniesienia (N Sg. wzniesienieacclivity) to wzgórza (N Sg. wzgórzehill).

Ciekawostka: bajki (N Sg. bajkafairy tale) zaczynają się najczęściej od „Za (siedmioma) górami, za (siedmioma) lasami…” – „Over the hills (literally: mountains) and far away (literally: the forests)”

A wy co wolicie: morze czy góry? Dokąd pojedziecie w te wakacje: nad morze czy w góry?

 

Autorka: Klaudia Raflik

Polecane artykuły

Język świąteczny? Słowniczek na Boże Narodzenie

Język świąteczny? Słowniczek na Boże Narodzenie

17-12-2019
Język świąteczny? Słowniczek na Boże Narodzenie Wiele osób uczących...
Zdradliwy miejscownik

Zdradliwy miejscownik

19-05-2020
     Miejscownik jest przypadkiem, który na pierwszy rzut oka nie...
Feminatywy w nauczaniu języka polskiego jako obcego.

Feminatywy w nauczaniu języka polskiego jako obcego.

30-08-2021
     Jednym ze zjawisk zachodzących we współczesnej polszczyźnie jest...