8 zasad pracy z podręcznikami PO POLSKU z serii HURRA!!!

10-11-2021

     HURRA!!! Po polsku to najpopularniejsza seria do nauki języka polskiego jako obcego. Została sumiennie przygotowana dla studentów chcących zyskać umiejętność posługiwania się językiem polskim od poziomu A1 do B1, jednakże, aby w pełni wykorzystać potencjał naszych podręczników, warto kierować się ośmioma zasadami pracy z tymi książkami. 

1.

Językiem komunikacji na zajęciach jest język polski – nauczyciel mówi do studentów po polsku i unika jakichkolwiek wyjaśnień w innych językach.

2. 

Nauczyciel motywuje studentów do mówienia po polsku – podczas lekcji nie reaguje na wypowiedzi w innym języku, a  bardzo pozytywnie wzmacnia każdą wypowiedź czy próbę wypowiedzi w języku polskim.

3. 

Podczas ćwiczeń komunikacyjnych nauczyciel poprawia tylko te błędy studentów, które uniemożliwiają zrozumienie lub w znacznym stopniu zakłócają przekazywaną informację.

4. 

Język podręczników to współczesny język polski, którym codziennie komunikują się miliony Polaków. Na poziomie B1 proponuje się także fragmenty polskich tekstów literackich.

5. 

Nauczyciel stosuje podejście komunikacyjne: koncentruje się na funkcjach językowych, których chce nauczyć i wspiera autonomię uczących się.

6.

Podręcznik uczy gramatyki funkcjonalnej języka polskiego w sposób systematyczny, jednak gramatyka i słownictwo są traktowane funkcjonalnie jako narzędzia służące komunikacji.

7. 

Ponieważ istnieje ścisły związek między lekcjami następującymi po sobie, ważną rolę spełnia motywowanie studentów do używania struktur, słów i gramatyki, którą już poznali.

8. 

Nauczyciel buduje kompetencję językową studentów, koncentrując się na czterech sprawnościach: rozumieniu ze słuchu, rozumieniu tekstów pisanych, mówieniu i pisaniu. Na poziomie B1 proponuje się także mediację.

Polecane artykuły

Co ma psychika do języka?

Co ma psychika do języka?

05-01-2021
     Zgodnie z definicją językoznawczą język to...
HURRA!!! Po polsku 2 w Nowej Edycji - z perspektywy lektorki

HURRA!!! Po polsku 2 w Nowej Edycji - z perspektywy lektorki

27-10-2020
     Drogie i Drodzy, Lektorki i Lektorzy,      Hurra!!! Już...
Strefa Nauczyciela - Jak to działa?

Strefa Nauczyciela - Jak to działa?

27-11-2020
Drodzy Nauczyciele, wraz z nową odsłoną serii HURRA utworzyliśmy STREFĘ...